Kmeň Saccharomyces cerevisiae bol mnohokrát testovaný, čo dokazuje jeho pozitívny vplyv na kone. Tieto kvasnice zlepšujú stráviteľnosť krmiva, ako aj jeho nutričnú hodnotu a chuť. Priaznivo vplývajú na zdravie celého organizmu, najmä na fungovanie tráviaceho systému. Zabraňujú nerovnováhe črevnej mikroflóry spojenej s náhlymi zmenami stravovania.
Charakteristika kŕmnych kvasníc:
– vysoký obsah bielkovín
– prírodný zdroj vitamínov B
– vysoký obsah biologicky aktívnych zlúčenín, ako sú β-glukány, manano-oligosacharidy a nukleotidy
– pôsobí prebioticky, vyživuje baktérie v tráviacom systéme
– zvyšujú stráviteľnosť krmiva zlepšením tuhosti vlákniny
– neutralizuje mykotoxíny
– pozitívne ovplyvňujú morfologické vlastnosti sliznice tráviaceho trakt
Kedy použiť:
– u koní, ktoré sú príliš chudé a majú tendenciu chudnúť
– kone, ktoré majú ťažkosti s obnovou hmotnosti napriek používaniu vyváženej výživy a vysokých dávok krmiva
– u nadmerne vzrušivých a stresujúcich koní
– pri krmení nekvalitným senom
– u laktujúcich kobýl
– v stresových situáciách
– s problémami s chuťou do jedla
– s tráviacimi problémami, sklonom k hnačke, kolike
– pri zmene krmiva
– s probiotikom na obnovu črevnej bakteriálnej flóry po hnačkách alebo operáciách (pri mozgovej príhode)
– s poklesom imunity
Pôsobenie kvasiniek:
Zlepšenie trávenia – kvasnicesú prirodzené prebiotikum, teda potrava pre prospešné baktérie žijúce v tráviacom systéme. Predlžujú im tak životnosť a umožňujú ich množenie. Dobrý stav črevnej bakteriálnej flóry podporuje efektívnejšie trávenie; rozklad a využitie vlákniny, ako aj lepšia syntéza aminokyselín.
Stabilizácia PH pri podávaní veľkého množstva obilnín– k nepriaznivým zmenám pH v hrubom čreve dochádza pri podávaní veľkého množstva krmiva s vysokým obsahom cukru (s vysokým obsahom škrobu). Žalúdok a črevo nie sú schopné spracovať a správne pripraviť zložky s vysokým obsahom škrobu pred dosiahnutím hrubého čreva, čo má za následok nežiaducu mikrobiálnu fermentáciu. Takáto fermentácia spôsobuje množenie baktérií mliečneho kvasenia, čo vedie k nepriaznivému zníženiu pH hrubého čreva. To zase negatívne ovplyvňuje životaschopnosť baktérií tráviacich vlákninu (takzvané dobré baktérie). Zmeny pH v hrubom čreve môžu spôsobiť koliku, laminitídu a zvýšenú akumuláciu plynov, keď ich získajú početné baktérie produkujúce laktát. Výskum uskutočnený vo Veľkej Británii ukázal, že u koní kŕmených stravou bohatou na škrob bola hladina kyseliny mliečnej nižšia, keď boli kŕmené kŕmnymi kvasnicami,
Svalová hmota – kvasinkový proteín poskytuje esenciálne aminokyseliny, ktoré zlepšujú vstrebávanie a spracovanie bielkovín. Stredne kvalitné bielkoviny v potravinách ako seno alebo stredne kvalitné krmoviny budú lepšie využité v spojení s kvasinkami.
Upokojujúce – vďaka vysokému obsahu vitamínov B sú kvasnice uznávané pre svoj pozitívny vplyv na nervový systém a metabolizmus.
Stav pokožky, srsti a kopýt – vysoký obsah bielkovín s dobrým profilom aminokyselín a dobrou biologickou dostupnosťou. Aminokyseliny sú stavebnými kameňmi spojivového tkaniva, kože a produktov z nej, preto správne množstvo a kvalita bielkovín v potrave môže mať pozitívny vplyv na tieto oblasti tela. Okrem toho vitamíny skupiny B, najmä biotín, ale aj vitamíny B1, B2, B6 a B12 majú vplyv na správny metabolizmus pokožky a produktov z nej.
Chuť do jedla – Väčšina koní má rada chuť kvasníc, takže môžu pomôcť pri kŕmení vyberavých koní. Príčinou poruchy chuti do jedla je často slabá črevná flóra a/alebo nedostatok vitamínov skupiny B. Oba tieto aspekty zlepšuje suplementácia kvasiniek.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.