Základnou zložkou bentonitu je montmorillonit, minerál zo skupiny silikátov zaradených medzi ílové minerály (skupina smektitov). Má schopnosť viazať toxíny a dodáva minerály.
Kedy použiť:
– pri skrmovaní nekvalitného sena a iného krmiva
– u koní s gastrointestinálnymi vredmi
– pri potrebe zvýšenia pH gastrointestinálneho prostredia
– pri detoxikácií organizmu a potrebe vyviazania toxínov
– pri laminitídach a ich prevencií, hlavne v pastevnom obodobí
– u koní s hnačkou a konečníkovou vodou
– na vonkajšie použitie pri kožných léziách (odreniny, popáleniny, abscesy, uhryznutia, uštionutia, alergických reakciách, znižuje svrbenie a opuchy
Účinok bentonitu:
Hnačka – má schopnosť absorbovať vodu. Väzbou vody napučiava a zároveň absorbuje niektoré toxíny v tráviacom trakte, čo je veľmi dôležité pri pozadí toxickej hnačky. Hydratovaný montmorillonit dokáže zväčšiť svoj objem aj niekoľkonásobne. Vylučovanie nadmerného množstva tekutín cez stenu tráviaceho traktu je jedným z mechanizmov hnačky, a preto použitie bentonitu môže zmierniť jej priebeh.
Väzba toxínov – má silný negatívny náboj, a preto k sebe priťahuje veľa pozitívne nabitých toxínov. Pri kontakte s toxínmi alebo ťažkými kovmi ich absorbuje, pričom minerály v ňom obsiahnuté uvoľňuje do tela. Je skvelá pomoc aj pri prevencií laminitíd hlavne v pastevnej sezóne a taktiež aj velká pomoc pri prekŕmení jadrom a naásledných problémoch s tým spojených.
Mykotoxíny sú metabolity toxických húb, bežne nazývaných plesne. Nachádzajú sa nielen v krmivách, ale aj v podstielke. Ich konzumácia spôsobuje takzvané mykotoxikózy, teda ochorenia, ktoré sa špecificky prejavujú u hospodárskych zvierat (napr. poškodenie pečene, obličiek, hnačky) a dýchacie problémy. Pre mykotoxíny je charakteristický aj nešpecifický účinok, ktorý sa prejavuje znížením konverzie krmiva a celkovým zhoršením pohody a zdravia. Výskum ukázal, že podmienky skladovania, najmä vlhkosť, majú veľký vplyv na prítomnosť a koncentráciu mikroskopických toxínov húb v sene. Mykotoxíny sa vyskytujú často v prostredí koní. Vyskytujú sa často v sene, slame alebo obilí. Vďaka svojej jedinečnej štruktúre bentonit viaže také mykotoxíny ako: aflatoxíny, deoxynivalenol, zearalenón a tiež kontroluje kontamináciu rádionuklidmi.
Zvýšenie pH žalúdočných kyselín – vďaka vysokému obsahu vápnika zníži alkalický bentonit kyslosť žalúdočného prostredia a zdvihne pH, čo je veľmi prospešné pre kone náchylné na žalúdočné vredy.
Vonkajšie použitie – bentonit zriedený vo vode tvorí íl, ktorý možno použiť ako obklad na odreniny, abscesy, popáleniny, uhryznutia, kopytá a iné vonkajšie rany. Urýchľuje hojenie a upokojuje zápalovú reakciu. Skvele sa hodí ako obklad na alergické lézie, pretože znižuje svrbenie a opuchy po bodnutí hmyzom alebo v dôsledku alergického podráždenia.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.